Venezuelské úrady zhabali majetok automobilky General Motors

20.04.2017 %readCity%

Venezuelské úrady zhabali majetok automobilky General Motors
Caracas 20. apríla (TASR) - Americká automobilka General Motors (GM) prišla o závod vo Venezuele po tom, ako ho zhabali tamojšie úrady. Spoločnosť oznámila, že zhabanie jej závodu pri meste Valencia spolu s ďalším majetkom bolo nelegálne a "firma prijme potrebné kroky" na obhajobu svojich práv.

"Včera závod GMV (General Motors Venezolana) nečakane prevzali pod svoju kontrolu venezuelské úrady. Navyše, aj ďalší majetok ako autá úrady skonfiškovali," uviedla spoločnosť GM v stredajšom (19.4.) vyhlásení, ktoré zverejnila agentúra Reuters. Firma dodala, že zhabanie majetku spôsobí nenapraviteľné škody nielen spoločnosti, ale aj jej 2678 zamestnancom, takmer 80 predajcom a dodávateľom.

Venezuelský automobilový priemysel zaznamenal v posledných rokoch prepad. Priemysel dopláca na nedostatok surovín a mnohé závody neprodukujú už prakticky nič. Hospodárska kríza však poškodila aj mnohé iné podniky vrátane potravinárskych, farmaceutických či chemických firiem.

Venezuelská vláda sa neuchýlila k zhabaniu majetku prvýkrát. V roku 2014 oznámila "dočasné" prevzatie dvoch závodov amerického výrobcu čistiacich prostriedkov Clorox, ktorá krajinu pre hospodárske problémy opustila. Práve v dôsledku znárodňovania ešte za vlády Huga Cháveza čelí dnes Venezuela približne 20 arbitrážam.
 

Vyberte región